Aktuality

Wallenrod ako príklad modernej zelenej architektúry

Expanzia zelenej architektúry na Slovensku je stále v začiatkoch a moderné ekologické objekty nám stále chýbajú. Našťastie sa nájde niekoľko pokrokových budov, ktoré sú oživením svojej lokality a stávajú sa príkladom ako stavať kvalitne a úsporne.

Najväčší záujem o výstavbu zelených budov je v Bratislave, kde ich za posledné roky vzniklo viacej. Každá z nich má niečo do seba, no zopár ich v zozname nehnuteľností hlavného mesta predsa len vyniká. K nim patrí aj administratívny objekt so zaujímavým názvom Wallenrod, ktorý je ďalším dôkazom, že na Slovensku vieme takisto realizovať budovy spĺňajúce náročné architektonické kritériá.

Cieľom bola nadštandardná ekobudova

Moderná, úsporná a komfortná, presne taká mala byť kancelárska stavba Wallenrod postavená na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Cieľ autorov bol jasný, zrealizovať inovatívnu budovu prinášajúcu ekologické prvky, ktoré nájomníkom zaistia komfort a zdravé vnútorné prostredie potrebné pre dosahovanie nadpriemerných pracovných výkonov.

Zámer výstavby sa podaril

Po dôkladnej príprave projektu sa prešlo k samotnej realizácií, ktorá trvala do jesene 2013. Po kolaudácií sa do budovy začali sťahovať prví nájomníci, ktorí ihneď otestovali nové priestory a skúsili si tak prácu v modernej zelenej budove na vlastnej koži. Vytknúť mohli máločo, veď objekt postavili v najvyššej kvalite, jeho vzhľad vdýchol Mickiewiczovej ulici život a navyše sa správa šetrne k životnému prostrediu.

Parametre budovy:

  • celková výmera priestorov určených na prenájom je 2650m2
  • zastavaná plocha je 623m2 s obostavaným objemom 17572m3
  • investícia do výstavby sa pohybovala okolo 6 mil.€
  • ku kancelárskemu objektu patrí 48 parkovacích miest

Wallenrod získal vzácne prvenstvo

Kým s niektorými bratislavskými nehnuteľnosťami sú problémy, iné robia investorom radosť, čo je aj prípad Wallenrodu. Tento objekt si totiž uchmatol jedno vzácne prvenstvo, ktorým je pomyselný titul prvej stredoeurópskej stavby so zelenou fasádou. Štýlová vertikálna záhrada je umiestnená v dvojitej fasáde, pričom vonkajšiu vrstvu tvorí odolné sklo. Fasáda využíva vlastný zavlažovací systém, ktorý umožňuje pestrej zostave rastlín rásť a oživovať prostredie. Celá fasáda je tak príkladom moderných stavebných postupov, ktoré boli v stredoeurópskych krajinách použité vôbec prvýkrát.

Budova bratislavského Wallenrodu sa zapísala do povedomia domácich obyvateľov najmä kvôli svojej zelenej fasáde. Tá pomáha vytvárať skvelé podmienky pre všetkých nájomníkov v objekte, ktorí majú postarané o príjemnú atmosféru podporujúcu ich prácu. Vzhľadom na potrebu stavať objekty tohto typu čím viac môžu byť nápady architektov inšpirované práve prevedením ďalšej ekologickej nehnuteľnosti zdobiacej centrum hlavného mesta.

ZDROJ: http://clanky.topreality.sk/wallenrod-ako-priklad-modernej-zelenej-architektury-2124.html